איך בוחרים ריצוף

 

היית כבר אין ספור פעמים באולמות תצוגה וניסית לדמיין איזה ריצוץ הכי יתאים?
שיגעת כבר את כל החברים בניסיון להתייעץ שוב ושוב ועדיין אין החלטה?
אני שמח לתת לך היום את המדריך לבחירה נכונה של ריצוף לבית וכל מה שצריכים
לעשות זה לעקוב אחר מס' הנחיות בסיסיות שיפטרו לך את כל ההתלבטויות.

אז ההנחיות הן ככה:

גודל: החלטתם ללכת על אחד מהריצופים הסטנדרטיים? לכו על 60*60 או על 80*80.
אני שומע הרבה פעמים שאומרים "מקום קטן מרצפים באריחים קטנים וגדול בגדולים", קשקוש!
גם דירת חדר יכולה לצאת מקסים ב60*60. אילו הגדלים שיש בהם הכי הרבה מבחר
ולכן אני מציע לך לחפש את הריצוף שלך ביניהם. אם החלטתם להיות נועזים ולרצף באריחים מצוירים לדוגמא, אז כאן יש מקום להקטין את הגודל לאריחים שיגיעו אפילו עד 20*20, שוב זה בסדר גם אם החלל הוא גדול והריצוף יוצא מקסים ועשיר, אך אני מזהיר, צריך לאהוב את הסגנון והוא לא כל כך מתאים לאנשים שמגדירים את עצמם-סולידיים.

צבע: לבית הייטקי ובעל קווים נקיים-לכו על אפור. ככל שהאפור יהיה יותר כהה, כך יקפצו הרהיטים
שיהיו עליו החוצה ויקבלו יותר דגש (בבית בעל ריצוף אפור אסור שיהיה עומס ברהיטים). לבית בסגנון כפרי לכו על בז'. ככל שתירצו שהבית יהיה יותר כפרי=יותר בז' או אפילו כמה גוונים של בז'. אם רוצים כפרי קליל-יש ללכת יותר לכיוון הבז' הבהיר.

טקסטורה: לעולם השתדלו להימנע מריצוף בעל טקסטורה אחידה. ככל שהאריח אחיד יותר, כך יראו עליו יותר בקלות לכלוך. נסו לבחור אריח שיש עליו עננים או נימים ושיש בו כמה גוונים. גם כדי להוסיף אופי לרצפה וגם שלא כל היום תצטרכו לטאטא ולשטוף.

ברק: האריחים בשוק מתחלקים ל3 סוגי ברק, מט(לא מבריק כלל), לפטו (חצי מבריק) ומבריק. כאן זה כבר עניין של טעם, רק מחובתי לתת כמה תכונות של כל אחד. המט באופן טבעי נראה דהוי יותר ומתאים בדר"כ לריצופים בחדרי אמבטיה, ריצוף בחצר ובאופן כללי מתחבר טוב יותר עם סגנון כפרי. המבריק מאוד מרשים, מגדיל משמעותית כל חלל שיונח בו, נראה טוב יותר באריחים גדולים ורואים עליו
ביתר קלות צעדים וסימנים. הלפאטו נועד, למי שרוצה לרקוד בשתי החתונות, הוא מכיל בתוכו את הנוחות של המט ואת העומק של המבריק. אם אתם לא מפחדים מניקיון והבית לא הולך להיות בסגנון כפרי כבד, לא הייתי חושב פעמיים והולך על מבריק. אם אתם אנשי נוחות-לכו על לפטו. המט שמור אצלי למקרים של כפרי קיצוני או ריצפה מצוירת, אחרת לא הייתי ממליץ לבחור בו.

איכות: דבר שרבים לא יודעים וחשוב מאוד להקפיד עליו. ריצוף פשוט ולא איכותי מתאפיין בכך שהוא לא לגמרי ישר(יש לו בטן) והוא לא דומה הרבה פעמים אחד לשני בגודל(הבדלים של 1-2 מ"מ). כביכול הבדלים כאלו קטנים בגודל נראים לנו לא משמעותיים, אך הם משמעותיים מאוד כאשר מרצפים אחד ליד השני ואז מספיק הבדל של מ"מ אחד בשביל לשבש לנו את הקווים הישרים והיפים שיוצרים האריחים על הרצפה. מספיק אריח אחד שלא בגודל המדויק וכל הרצפה נדפקה. לכן לפני שקונים רצוי לוודא את הפרטים האלו. לפעמים שווה לשלם עוד כמה שקלים ולישון בשקט, מאשר לחיות 20 שנה עם ריצפה לא מושלמת ורק לחכות לרגע שיגיע השיפוץ הבא. 

אני כאדריכל ומעצב פנים ניגש כל פעם לבחור ריצוף עבור הלקוחות שלי כשחמשת העקרונות הללו חקוקים בראשי וכך אני מבטיח כל פעם מחדש שהריצוץ יהיה מתאים, איכותי והרמוני יחד עם כל שאר הבחירות שנעשות בבית.

 

עוד נושאים בהם אני מטפל כאשר מרצפים את הבית:

 • תכנון האינסטלציה מחדש (ריצוף חדש הוא הזדמנות לטפל באינסטלציה ישנה).
 • בחירת הרובא (המילוי בין האריחים).
 • החלפת פנלים(פנלים חייבים להיות תואמים לריצוף. אם ניתן מומלץ לעשות אותם שקועים
  בתוך הקיר כך שלא יבלטו וכך לא יצטבר עליהם אבק).

  _____________________________________________________________________________

  אם עוד לא הצטרפת כאוהד ע"י לחיצת אהבתי "LIKE" בראש הדף של איתי פורת-אדריכלות ועיצוב פנים
  אני ממליץ לעשות זאת עכשיו כאן! ההצטרפות תקנה לך גישה לתכנים מעניינים ובעלי ערך רב עבורך.