איך בוחרים קבלן

זהו הצעד בו אתם עומדים להבין את החשיבות האדירה של תיאום הציפיות עם הקבלן שיעשה את השיפוץ בבית שלכם וגם תלמדו איך עושים את זה נכון..

יפה, הלקוחה שלי, כשרצתה לשפץ את הבית, פגשה כמה קבלני שיפוצים בדירה שלה
והסבירה להם בדיוק מה היא רוצה לעשות. הצעות המחיר שקיבלה נעו בין
69,800 – 133,670 ש"ח.

יומיים אחרי זה, אני נכנסתי לתמונה כי יפה חטפה היסטריה ובצדק, היא הבינה שמשהו פה לא תקין כשעל אותו מוצר (שיפוץ) יש הבדלי מחירים כאלו גדולים. שבוע ויום אחר אותו יום מלחיץ, קראתי לאותם קבלנים, הפקדתי בידם תכניות עבודה מדויקות + כתב כמויות שמפרט את העבודות בבית של יפה לפרטי פרטים, הכל לפי הצרכים והרצונות של יפה, כמובן. המספרים שקיבלנו כמה ימים לאחר מכן נראו אחרת לגמרי, והנה הם לפניכם: 84,900 – 89,700 ש"ח. עכשיו אתם שואלים בטח, למה זה קורה?התשובה מאוד פשוטה ומורכבת מכמה סיבות:

1. לכל קבלן שיטת מכירה משלו, יש אחד שילך על לעשות עבורכם את המינימום, כולל להתפשר על חשבונכם על איכות חומרים ירודה, כדי להוזיל את הצעת המחיר שהוא נותן לכם. כך רוב הסיכויים שילכוד אתכם ברשתו ובמהלך השיפוץ יצוצו אי אילו ליקויים או מקומות בהם לא תהיו שבעי רצון מהאיכות ותדרשו חומרים איכותיים יותר. שם בדיוק הוא ישחיל לכם את האלמנט, מה שנקרא, ויבקש תוספות תשלום נדיבות שיצמצמו את פער המחירים שהיה בינו לבין הקבלנים האחרים. קבלן אחר ילך על המקסימום שיכול לחשוב עליו, כי אולי לא לחוץ לו לקחת את העבודה שאתם מציעים לו כי הוא כרגע פתוח בעוד 2-3 פרוייקטים אחרים, אז הוא מפציץ במחיר כי הוא חושב שאם כבר יקח את הפרוייקט שלכם, מה שיגרום לו לתזז כל היום בין שיפוץ לשיפוץ, אז לפחות שיקבל תמורה ממש נדיבה על כך שהוא כל כך מתאמץ.

2. תסכימו איתי שמשפט כמו, "בניית קיר גבס אלכסוני בעובי 10 ס"מ + הכנה לדלת שירותי אורחים , כולל שטח פתח אור לדלת מס' 1 ", זה לא משפט שאופייני לבקש אותו כשלקוח תמים שלא מבין בבניה או בשיפוץ, פוגש קבלן בדירה שהוא מבקש לשפץ. אבל זה כן משפט שייכתב בכתב הכמויות. זה ועוד משפטים כמו: "פינות יבוצעו מפינות מתכת קשיחות (כדוגמת "גולד") בשילוב נייר" או "חיבורי המחיצות לקירות יעשו תוך חיבור מלא בפינות, בחיבורי העמודים, הקירות, המשקופים והספים. בחיבורים אלה יש להשתמש בזויות רשת מתחת לטיח, לאחר תיקונים בקיר יש להשתמש ברשת אינטרגאלס מתחת לשפכטל".. נשמע סינית, אני יודע, אבל אילו הדברים הכי חשובים לבקש כשמבקשים הצעת מחיר מקבלן. אילו הדברים שיקבעו אם השיפוץ שלכם יהיה איכותי או חובבני. אילו הדברים שיחסכו לכם קריאות שירות במהלך השנים שלאחר השיפוץ, יחסכו לכם עגמת נפש ויחסכו הרבה כסף על תיקונים.

היה לי לקוח פעם שאמר לי משפט נכון, אמר "אני לא מספיק עשיר בכדי לקנות בזול.." וזה מזה נכון!הזול תמיד יוצא ביוקר, אז אל תתפתו. כשאתם משווים בין הצעות מחיר של קבלני שיפוצים, הקפידו:

1.להשוות תפוח לתפוח, בלי שכל אחד יבין מה שבא לו. עשו זאת בעזרת תכניות וכתבי כמויות.
2.הקפידו שבכתב הכמויות ירשמו הנושאים החשובים והקפידו על איכות המוצרים שהקבלן יעבוד איתם, שימו לב, אותם מוצרי איכות הם הדר"כ הדברים ששמים מתחת לאריחים, כמו צנרת, או חומרים אותם יש ליישם על הקירות לפני הצביעה, או מוצרי חשמל כאלו ואחרים שמוסתרים מעל הנמכת הגבס. דברים שלא בטוח אפילו שתדעו מקיומם. לכן חשוב גם לפקח על הקבלן בשטח ולוודא שאכן הוא משתמש במוצרים שסיכמתם איתו לגביהם. אני מקווה שנתתי לכם מושג וכעט
תדעו מה עליכם לדרוש וממה עליכם להיזהר..

________________________________________________________________________________

אם עוד לא הצטרפת כאוהד ע"י לחיצת אהבתי "LIKE" בראש הדף של איתי פורת-אדריכלות ועיצוב פנים
אני ממליץ לעשות זאת עכשיו כאן! ההצטרפות תקנה לך גישה לתכנים מעניינים ובעלי ערך רב עבורך.